Zagrzeb
Chorwacja » Chorwacja Środkowa Zagrzeb - niezwykły przystanek w drodze nad Adriatyk
Zagrzeb (Zagreb), stolica Chorwacji i największe miasto (ok. 800 tys. mieszkańców), położony w głębi kraju nad rzeką Sawą, z architekturą przypominającą inne miasta monarchii Austro-Węgier, takie jak Wiedeń czy Budapeszt. Zagrzeb to stolica o dwóch obliczach: urokliwa starówka, ale i nowoczesna europejska metropolia.
Pięknaś Ty, nasza ojczyzno, oj, droga ziemio junaków - śpiewają Chorwaci w swoim hymnie narodowym. O niezwykłości tego zakątka Europy polskich turystów przekonywać nie trzeba - już od dawna Chorwacja jest krajem, gdzie wybieramy się na wczasy i wycieczki. O ile jednak wybrzeże Adriatyku jest popularnym miejscem wypoczynkowym, to Zagrzeb jest ciągle miastem przez Polaków nieodkrytym. Warto nadrobić te zaległości, poświęcić dzień lub dwa i dać się oczarować niezwykłemu urokowi chorwackiej stolicy.

Zagrzeb - historia
Niektórzy badacze sądzą, że nazwa miasta pochodzi od chorwackiego czasownika "zagrabiti", który oznacza kopać. Według legendy jeden z banów chorwackich, prowadząc swoich spragnionych żołnierzy przez opuszczone tereny, szukał strumienia, aby ich napoić. Dowódca uderzył więc szablą w ziemię i wypłynęła z niej woda. W tym miejscu wykopano studnię i wybudowano gród. Według źródeł pisanych w 1094r. władca węgierski Ladislas założył diecezję na Kaptolu. W XIII w miasto najeżdżane było przez Mongołów, którzy zniszczyli Kaptol. Na wyższym wzniesieniu (Gradec) wybudowano ufortyfikowane osiedle, a król węgierski Bela, zachęcając do osiedlania się, nadał miastu rangę miasta królewskiego, obdarzając go licznymi przywilejami. Tak więc Gradec stał się dzielnicą rzemieślniczą, podczas gdy Kaptol był dzielnicą duchownych. Między dzielnicami zaczęła się rywalizacja, która przeobraziła się w zacięte walki - nawet most, łączący oba miejsca, został nazwany Krwawym Mostem. Dziś tę nazwę nosi jedna z uliczek na starówce. Najazdy tureckie w XV i XVI wieku przyczyniły się do połączenia dzielnic w jedno miasto, dając początek dzisiejszemu Zagrzebowi. W XVIII w. pożary i epidemie przyczyniły się do upadku miasta, które odrodziło się pod panowaniem Habsburgów. Dzięki temu w XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i komunikacyjnym.

Zagrzeb - zabytki
Wszystkie zabytki na wyciągnięcie ręki - te słowa najlepiej oddają turystyczną topografię miasta. Starówka to trzy blisko siebie położone dzielnice: Dolne Miasto...
Dodaj opinię o miejscowości: Zagrzeb
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl